Biogram

    Jolanta Pszczółkowska-Pawlik – pianistka, kameralistka, producent, menadżer kultury,Dr Jolanta Pszczółkowska-Pawlik – pianistka, kameralistka, producent, menadżer kultury Lauretka Nagrody Grammy 2014 jako producent plyty „Night in Calisia”. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej i kameralistyki w klasie prof. K. Makowskiej-Ławrynowicz. Prowadzi działalność menedżerską jako Prezes Across Music Foundation oraz Dyrektor Agencji Koncertowej Pawlik Relations. Od 2023 pełni funkcję Prezesa Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. Od 2022 jest również wiceprezesem Fundacji Muzycznej im. Profesora Kazimierza Pustelaka
Stworzyła festiwal pieśni i muzyki kameralnej Moniuszko na Trakcie Królewskim a do chwili obecnej zostały zrealizowane cztery edycje tego wydarzenia – 2019, 2020, 2021,2022.
Festiwal Moniuszko na Trakcie Królewskim stał się jednym z najważniejszych wydarzeń na mapie kulturalnej Polski, na którym prezentowany jest dorobek pieśniarski Stanisława Moniuszki, jak również ukazany jest Jego przeogromny wpływ na kolejne pokolenia twórców polskiej pieśni artystycznej. Festiwal stał się miejscem, gdzie spotykają się na jednej scenie zarówno mistrzowie jak też debiutanci a koncerty w trudnym czasie pandemii były transmitowane online i pozostają dostępne na platformie YouTube. Od początku istnienia Festiwalu udział w koncertach wzięło prawie 100 artystów, zrealizowane zostało 25 koncertów, miały miejsce premiery pięciu płyt z pieśniami moniuszkowskimi z autorskiej serii dr hab. Jolanty Pszczółkowskiej – Pawlik.
4 czerwca 2022 – w 150. rocznicę śmierci Stanisława Moniuszki miało miejsce wyjątkowe wydarzenia – I Międzynarodowa Konferencja popularno–naukowo-artystyczna „Stanisław Moniuszko i wyobraźnia romantyczna”, w której udział wzięli najwybitniejsi współcześni badacze spuścizny Ojca polskiej pieśni artystycznej m.in. dr Grzegorz Zieziula, prof. Stanisław Dąbek, Maestro Łukasz Borowicz, prof. Marcin Gmys i inni. Konferencja była transmitowana online w ciągu całego jej trwania – ok.8h. Festiwal Moniuszko na Trakcie Królewskim jest objęty mecenatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Jolanta Pszczółkowska-Pawlik jako pianistka ma na swoim koncie nagranie jedenastu płyt, których jest również producentem (co jest godne podkreślenia), w tym dwóch z cyklami F. Schuberta – Die Schöne Müllerin (2012 DUX) i Winterreise (2015 DUX) z udziałem tenora Karola Kozłowskiego. Od roku 2021, równolegle z premierami kolejnych płyt z pieśniami S.Moniuszki, pianistka nagrywa serię płyt realizowanych z Programu MKiDN „Muzyczny ślad” z odkrytymi po ponad stu latach :niebytu”pieśniami polskiego kompozytora przełomu XIX i XX wieku – Piotra Maszyńskiego. W roku 2023 realizowana jest płyta vol.3 zaś na rynku fonograficznym ukazały się już dwie płyty, będące światowymi premierami z pieśniami Piotra Maszyńskiego z udziałem Lilianny Zalesińskiej – mezzosopran ( DUX 2021 ) oraz z udziałem światowej sławy śpiewaczek – Agnieszki Rehlis (mezzosopran) i Anny Simińskiej- sopran (DUX 2022). Druga z tych płyt otrzymała wyróżnienie pisma „HI-Fi i muzyka” w rankingu „Płyta Roku 2022” w kategorii Muzyka klasyczna.
W ostatnim czasie pianistka koncentruje swoją pracę nad nagraniem kompletu pieśni Stanisława Moniuszki. Na rynku ukazało się już siedem płyt z jej autorskiej serii: Moniuszko-Pieśni vol.1 – 2014, vol. 2 – 2016, vol. 3 – 2019, vol.4 – Ballady – 2019, vol.5 – 2020, vol.6 – 2021, vol.7-2022.
Artystka prowadzi intensywną działalność jako producent i wydawca płyt, mając na swoim koncie wydanie prawie 30 płyt ,w tym nagrodzoną Grammy „Night in Calisia” 2012 a także bestsellerowe tytuły: „Włodek Pawlik- Kolędy Polskie” (2013), „Włodek Pawlik -Golden Collection” (2013), „America” (2015), „4 Works 4” „Orchestra” (2016), „Songs without words” (2017), „Pawlik/Moniuszko – Polish Jazz” (2019), „Tryptyk rzymski” (2020) oraz realizację ponad 400 koncertów zarówno z muzyką klasyczną, jak też z projektami jazzowymi swojego męża, światowej sławy pianisty i kompozytora Włodka Pawlika. W roku 2018 została Laureatką Perły Honorowej w dziedzinie Kultury w rankingu magazynu Polish Market.
W 200. Rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki 5 maja 2019 r. na zaproszenie Kancelarii Prezydenta RP brała udział w projekcie Narodowe Granie.
Autorski projekt koncertowy Jolanty Pszczółkowskiej- Pawlik z pieśniami S. Moniuszki w wykonaniu studentów Wydziału Wokalnego UMFC był prezentowany na licznych festiwalach, wydarzeniach muzycznych m.in. na 56. Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju 2018, Festiwalu im. J. Waldorffa w Radziejowicach 2019 r i innych.
W 2020 roku we współpracy z TWON zrealizowała jako reżyser cykl filmów pod wspólnym tytułem: Portrety Wielkich Mistrzów Polskiej Sceny Operowej z udziałem Zdzisławy Donat, Bożeny Betley, Kazimierza Pustelaka i Jerzego Artysza. Od wielu lat jest członkiem Jury Międzynarodowych Konkursów Wokalnych im. H. Słonickiej w Suwałkach. 26 października 2019 wystąpiła w Copernicus Center w Chicago na uroczystym koncercie z okazji Roku Moniuszkowskiego. Pianistka jest uznawana za jednego z czołowych promotorów młodych talentów w dziedzinie sztuki wokalnej. Od ponad 30.lat pracuje na Wydziale Wokalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Posiada tytuł doktora habilitowanego sztuki.
www.jolantapawlik.pl