Biogram

    Jolanta Pszczółkowska-Pawlik – pianistka, kameralistka, producent, menedżer kultury, laureatka Nagrody Grammy 2014 jako producentka płyty „Night in Calisia”. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej i kameralistyki w klasie prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz. Prowadzi działalność menedżerską jako prezes Across Music Foundation oraz dyrektor Agencji Koncertowej Pawlik Relations. Od 2023 pełni funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. Od 2022 jest również wiceprezesem Fundacji Muzycznej im. Profesora Kazimierza Pustelaka.Dr Jolanta Pszczółkowska-Pawlik – pianistka, kameralistka, producent, menadżer kultury
Stworzyła festiwal pieśni i muzyki kameralnej Moniuszko na Trakcie Królewskim a do chwili obecnej zostało zrealizowanych pięć edycji tego wydarzenia – 2019, 2020, 2021,2022, 2023.
     Festiwal Moniuszko na Trakcie Królewskim stał się jednym z najważniejszych wydarzeń na mapie kulturalnej Polski, na którym prezentowany jest dorobek pieśniarski Stanisława Moniuszki, jak również ukazany jest Jego przeogromny wpływ na kolejne pokolenia twórców polskiej pieśni artystycznej. Festiwal stał się miejscem, gdzie spotykają się na jednej scenie zarówno mistrzowie jak też debiutanci a koncerty w trudnym czasie pandemii były transmitowane online i pozostają dostępne na platformie You Tube. Od początku istnienia Festiwalu udział w koncertach wzięło ponad 100 artystów, zrealizowanych zostało 27 koncertów, miały miejsce premiery sześciu płyt z pieśniami moniuszkowskimi z autorskiej serii dr hab. Jolanty Pszczółkowskiej – Pawlik.
      4 czerwca 2022 – w 150. rocznicę śmierci Stanisława Moniuszki w ramach festiwalu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – I Międzynarodowa Konferencja popularno – naukowa „Stanisław Moniuszko i wyobraźnia romantyczna”, w której udział wzięli czołowi badacze spuścizny ojca polskiej pieśni artystycznej m.in. dr Grzegorz Zieziula, prof.Stanisław Dąbek, Maestro Łukasz Borowicz, prof. Marcin Gmys i inni. Konferencja była transmitowana online w ciągu całego jej trwania – ok.8h. Festiwal Moniuszko na Trakcie Królewskim jest objęty mecenatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.
     Jolanta Pszczółkowska-Pawlik jako pianistka ma na swoim koncie nagranie czternastu płyt, (których jest również producentem – co jest godne podkreślenia), w tym dwóch z cyklami F. Schuberta – Die Schöne Müllerin (2012 DUX) i Winterreise (2015 DUX) z udziałem tenora Karola Kozłowskiego. Od roku 2021, równolegle z premierami kolejnych płyt z pieśniami S. Moniuszki, pianistka nagrywa serię płyt realizowanych z Programu MKiDN „Muzyczny ślad” z odkrytymi po ponad stu latach zapomnienia, pieśniami polskiego kompozytora przełomu XIX i XX wieku – Piotra Maszyńskiego (1855-1934). Na rynku ukazały się trzy płyty, będące światowymi premierami fonograficznymi – Piotr Maszyński-Pieśni:
vol.1 – rok 2021 z udziałem Lilianny Zalesińskiej
vol.2 – rok 2022 z udziałem Agnieszki Rehlis – mezzosopran, Anny Simińskiej – sopran,oraz Lilianny Zalesińskiej – mezzosopran.
vol.3 – rok 2023 z udziałem Jacka Szponarskiego – tenor oraz Szymona Mechlińskiego – baryton

Druga z tych płyt otrzymała wyróżnienie pisma „HI-Fi i muzyka” w rankingu „Płyta Roku 2022” w kategorii Muzyka klasyczna. Na wszystkich płytach z tej serii partię fortepianu realizuje Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, która jest również ich producentką a wydawcą jest firma DUX.

      W ostatnim czasie pianistka koncentruje swoją pracę nad nagraniem kompletu pieśni Stanisława Moniuszki. Na rynku ukazało się już dziewięć płyt z jej autorskiej serii: Moniuszko-Pieśni vol.1 – 2014, vol. 2 – 2016, vol. 3 – 2019, vol.4 – Ballady – 2019, vol.5 – 2020, vol.6 – 2021, vol.7 – 2022, vol.8 – 2023, vol.9 – 2023. W roku 2024 płyta vol.8 z tej serii otrzymała nominację do nagrody Fryderyk. Płyty te są wydawane przez wytwórnię PAWLIK RELATIONS RECORDING PRODUCTION, którą kieruje J.Pszczółkowska-Pawlik.
     Artystka prowadzi intensywną działalność jako producentka płyt swojego męża – pianisty i kompozytora – Włodka Pawlika a także syna – multiinstruentalisty, kompozytora – Łukasza Pawlika, mając na swoim koncie wydanie ponad 30 płyt ,w tym nagrodzoną Grammy Night in Calisia 2012 a także bestsellerowe tytuły: Włodek Pawlik- Kolędy Polskie (2013), Włodek Pawlik -Golden Collection (2013), America (2015), 4 Works 4 Orchestra (2016), Songs without words (2017), Pawlik/Moniuszko – Polish jazz (2019), Tryptyk rzymski (2020). Pawlik&Pawlik Duo (2023).Jako menedżer zrealizowała ponad 500 koncertów zarówno z muzyką klasyczną, jak też z projektami jazzowymi. W roku 2018 została Laureatką Perły Honorowej w dziedzinie Kultury w rankingu magazynu Polish Market.
        W 200. Rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki 5 maja 2019 r. na zaproszenie Kancelarii Prezydenta RP brała udział w projekcie Narodowe Granie.
Autorski projekt koncertowy Jolanty Pszczółkowskiej- Pawlik z pieśniami S. Moniuszki w wykonaniu studentów Wydziału Wokalnego UMFC był prezentowany na licznych festiwalach, wydarzeniach muzycznych m.in. na 56. Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju 2018, Festiwalu im. J. Waldorffa w Radziejowicach 2019 r i innych.
      W 2020 roku we współpracy z TWON zrealizowała jako reżyser cykl filmów pod wspólnym tytułem: Portrety Wielkich Mistrzów Polskiej Sceny Operowej z udziałem Zdzisławy Donat, Bożeny Betley, Kazimierza Pustelaka i Jerzego Artysza. Od wielu lat jest członkiem Jury Międzynarodowych Konkursów Wokalnych im. H. Słonickiej w Suwałkach. 26 października 2019 wystąpiła w Copernicus Center w Chicago na uroczystym koncercie z okazji Roku Moniuszkowskiego.
W roku 2023 zostałą nominowana do Nagrody Norwida. Od roku 2023 zasiada w Kapitule Nagrody Młody Promotor Polski, której patronuje małżonka Prezydenta RP.
      Pianistka jest uznawana za jednego z czołowych promotorów młodych talentów w dziedzinie sztuki wokalnej. Od ponad 30.lat pracuje na Wydziale Wokalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Posiada tytuł doktora habilitowanego sztuki.

www.jolantapawlik.pl