Biogram

    Jolanta Pszczółkowska-Pawlik – pianistka, kameralistka, producent, menadżer kultury.Dr Jolanta Pszczółkowska-Pawlik – pianistka, kameralistka, producent, menadżer kultury

    Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie fortepianu Barbary Hesse-Bukowskiej i kameralistyki w klasie K. Makowskiej-Ławrynowicz. Prowadzi działalność menedżerską jako Prezes Across Music Foundation oraz Dyrektor Agencji Koncertowej Pawlik Relations.
Stworzyła festiwal pieśni i muzyki kameralnej Moniuszko na Trakcie Królewskim a do chwili obecnej zostały zrealizowane trzy edycje tego wydarzenia – 2019, 2020 oraz 2021.

    Festiwal Moniuszko na Trakcie Królewskim stał się jednym z najważniejszych wydarzeń na mapie kulturalnej Polski, na którym prezentowany jest dorobek pieśniarski Stanisława Moniuszki, jak również ukazany jest Jego przeogromny wpływ na kolejne pokolenia twórców polskiej pieśni artystycznej. Festiwal stał się miejscem, gdzie spotykają się na jednej scenie zarówno Mistrzowie jak też debiutanci a koncerty w trudnym czasie pandemii są transmitowane online i pozostają dostępne na platformie You Tube. Festiwal Moniuszko na Trakcie Królewskim jest objęty mecenatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.
    Pianistka ma na swoim koncie nagranie dziewięciu płyt, w tym dwóch z cyklami F. Schuberta – Die Schöne Müllerin (2012 DUX) i Winterreise (2015 DUX) z udziałem tenora Karola Kozłowskiego oraz płyty z pieśniami Piotra Maszyńskiego z udziałem Lilianny Zalesińskiej – mezzosopran (2021 DUX – światowa premiera fonograficzna). W ostatnim czasie pianistka koncentruje swoją pracę nad nagraniem kompletu pieśni Stanisława Moniuszki. Na rynku ukazało się już sześć płyt z jej autorskiej serii: Moniuszko-Pieśni vol.1 – 2014, vol. 2 – 2016, vol. 3 – 2019, vol.4 – Ballady – 2019, vol.5 – 2020, vol.6 – 2021.
Artystka prowadzi intensywną działalność jako producent i wydawca płyt, mając na swoim koncie wydanie prawie 30 płyt w tym nagrodzoną Grammy Night in Calisia 2012, a także bestsellerowe tytuły: Włodek Pawlik- Kolędy Polskie (2013), Włodek Pawlik -Golden Collection (2013), America (2015), 4 Works 4 Orchestra (2016), Songs without words (2017), Pawlik/Moniuszko – Polish jazz (2019), Tryptyk rzymski (2020) oraz realizację ponad 400 koncertów zarówno z muzyką klasyczną, jak też z projektami jazzowymi swojego męża, światowej sławy pianisty i kompozytora Włodka Pawlika.

    Laureatka Perły Honorowej w dziedzinie Kultury w rankingu magazynu Polish Market.
W 200. Rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki 5 maja 2019 r. na zaproszenie Kancelarii Prezydenta RP brała udział w projekcie Narodowe Granie.
Autorski projekt koncertowy Jolanty Pszczółkowskiej-Pawlik z pieśniami S. Moniuszki w wykonaniu studentów Wydziału Wokalnego UMFC był prezentowany na licznych festiwalach, wydarzeniach muzycznych m.in. na 56. Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju 2018, Festiwalu im. J. Waldorffa w Radziejowicach 2019 r i innych. W 2020 roku we współpracy z TWON zrealizowała jako reżyser cykl filmów pod wspólnym tytułem: Portrety Wielkich Mistrzów Polskiej Sceny Operowej z udziałem Zdzisławy Donat, Bożeny Betley, Kazimierza Pustelaka i Jerzego Artysza. Od wielu lat jest członkiem Jury Międzynarodowych Konkursów Wokalnych im. H. Słonickiej w Suwałkach. 26 października 2019 wystąpiła w Copernicus Center w Chicago na uroczystym koncercie z okazji Roku Moniuszkowskiego. Pianistka jest uznawana za jednego z czołowych promotorów młodych talentów w dziedzinie sztuki wokalnej. Od 30.lat pracuje na Wydziale Wokalno – Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Posiada tytuł doktora habilitowanego sztuki.
www.jolantapawlik.pl