Piotr Maszyński : Wybór pieśni
Piotr Maszyński : Wybór pieśni
na głos i fortepian
Pierwsze współczesne wydanie pieśni Piotra Maszyńskiego (kompozytora, dyrygenta, pedagoga i organizatora ruchu chóralnego w Polsce przełomu XIX i XX wieku) w opracowaniu Lilianny Zalesińskiej oraz Jolanty Pszczółkowskiej-Pawlik. Publikacja bazuje na XIX i XX wiecznych wydaniach nut kompozytora ze zbiorów bibliotek polskich. Redakcja wybrała 12 utworów o trudności przystosowanej dla wykonawców na rożnych etapach zaawansowania.
Zbiór zawiera pieśni:
Piosnka dudarza
Polały się łzy
Romans wschodni
Do ptaszyny
Bociany
Sasanek
Kwiat zabudki
Przy słońcu
Roślinność serca
Za późno
Śpiew szatana
Pożegnanie. Pieśń na dwa głosy
979-0-801586-84-5
Wybór pieśni Piotra Maszyńskiego (1855-1934) na głos i fortepian jest pierwszym współczesnym wydaniem pieśni tego kompozytora. Publikacja oparta jest na XIX i XX wiecznych wydaniach nut kompozytora ze zbiorów bibliotek polskich, umożliwiając zapoznanie się z tą mało znaną dziś muzyką w przejrzystej i poręcznej formie. Zbiór zawiera 12 wybranych utworów o trudności przystosowanej dla wykonawców na rożnych etapach zaawansowania, w przekroju na głosy męskie i żeńskie z towarzyszeniem fortepianu. Edycja współczesna pozwoliła na skorygowanie błędów obecnych w drukach przełomu wieków, zarówno w warstwie słownej, jak i muzycznej. Zadbano o poręczność formatu i układ partytury przystosowany do celów wykonawczych. Wśród autorów tekstów pieśni wymienić można znanych twórców słowa – Adama Mickiewicza, Marię Konopnicką, Teofila Lenartowicza, Maurycego Maeterlincka czy Mariana Gawalewicza. Dodać należy, że publikacja stanowi ostatnie ogniwo serii wydawniczej o wspólnej szacie graficznej. Cykl obejmuje (obok nut) także 3 płyty CD zawierające 62 pieśni kompozytora w wykonaniu znanych polskich śpiewaków: Agnieszki Rehlis, Anny Simińskiej, Lilianny Zalesińskiej, Szymona Mechlińskiego, Jacka Szponarskiego z towarzyszeniem pianistki Jolanty Pszczółkowskiej-Pawlik – inicjatorki projektu. Całość ukazała się w latach 2020-24 i stanowi dobry początek do poznawania obszernego zbioru ponad 100 pieśni Piotra Maszyńskiego.
Prace wydawnicze możliwe były dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.